ZAPOWIEDŹ

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego gen. broni Wiesław Kukuła gościem Krynica Forum 2023


Gen. broni Wiesław Kukuła, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, wystąpi w panelu „Polska wobec wojny na Ukrainie. Wyzwania, prognozy i nowa strategia bezpieczeństwa”, zaplanowanym na 14 września o 11:00 na głównej scenie Krynica Forum 2023.

 

W panelu wystąpią również m.in. dr Michał Marek z Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, dr Grzegorz Ocieczek – były zastępca szefa ABW i CBA, adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego WPIA UKSW i Kamil Pachecki – ekspert ds. wojskowości z Klubu Jagiellońskiego. Uczestnicy panelu zastanowią się, w jaki sposób doświadczenie rosyjskiej agresji na Ukrainę powinno wpłynąć na sposób działania polskich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Gen. broni Wiesław Kukuła (ur. 16 marca 1972 r. w Częstochowie) rozpoczął służbę wojskową w 1992 jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, które ukończył w 1996. W tym samym roku został promowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika – i został skierowany do służby wojskowej w 1 pułku specjalnym komandosów, gdzie odpowiednio zajmował stanowiska od dowódcy plutonu przez szefa łączności aż do szefa sztabu. W 2003 został skierowany do służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Iraku. W tym samym roku ukończył studia magisterskie na Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku elektronika i telekomunikacja. W 2006 został mianowany na stanowisko szefa wydziału dowodzenia i łączności w Szefostwie Działań Specjalnych Sztabu Generalnego WP, później przeformowanego w Dowództwo Wojsk Specjalnych, gdzie był zastępcą szefa sztabu. Był tam między innymi odpowiedzialny za programowanie rozwoju Wojsk Specjalnych. W 2012 został skierowany do Lublińca, gdzie objął dowodzenie Jednostką Wojskową Komandosów. W 2016 został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

29 listopada 2016 z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał nominację na stopień generała brygady, a 1 sierpnia 2018 został mianowany na stopień generała dywizji. W styczniu 2020 otrzymał z rąk Prezydenta RP akt mianowania na kolejną kadencję na stanowisku Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. W czasie dowodzenia Wojskami Obrony Terytorialnej dowodził operacjami „Odporna wiosna”, „Trwała odporność” i „Silne wsparcie”. 5 listopada 2021 został mianowany na stopień generała broni. 6 lutego 2023 Prezydent RP Andrzej Duda mianował gen. broni Wiesława Kukułę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zapisz się do newslettera