ZAPOWIEDŹ

Ambasadorowie Polski, Francji i Słowacji przy Głównej Kwaterze NATO o przyszłości Sojuszu


Jakie będą skutki postanowień szczytu NATO w Wilnie? Czy droga Ukrainy do NATO została skrócona? O czym będą debatować sojusznicy podczas przyszłorocznego szczytu w Waszyngtonie? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy jednego z paneli podczas Krynica Forum 2023.

 

W debacie „The future of NATO – mapping the challenges”, zaplanowanej na 14 września o 16:00, uczestniczyć będą stali przedstawiciele kilku państw przy Radzie Północnoatlantyckiej: Tomasz Szatkowski – ambasador RP, Muriel Domenach – ambasador Francji i Peter Bátor – ambasador Słowacji. Spodziewana jest także obecność byłego stałego przedstawiciela Norwegii przy Głównej Kwaterze NATO Øysteina Bø, który wkrótce obejmie funkcję ambasadora Norwegii w Polsce. Debatę poprowadzi dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Debata ambasadorów przy Kwaterze Głównej NATO została zrealizowana w podobnym formacie w Domu Polskim w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2023. Obok ambasadora Tomasza Szatkowskiego wystąpili wówczas ambasadorowie Jüri Luik (Estonia) i Peter Bátor. Słowo wstępne wygłosił Prezydent RP Andrzej Duda, który także tym razem będzie przysłuchiwał się dyskusji ambasadorów.

O roli, jaką odgrywają stali przedstawiciele przy Kwaterze Głównej NATO, mówił w wywiadzie dla organizatorów Krynica Forum 2023 ambasador Tomasz Szatkowski: „Uważam, że to jest bardzo dobre miejsce do obserwowania polityki międzynarodowej. Przykładowo, od listopada 2021 roku, zanim doszło do rosyjskiej agresji na Ukrainę, ambasadorowie NATO otrzymywali briefingi, głównie strony amerykańskiej, pokazujące, jakie jest to zagrożenie. To też miejsce, gdzie wykuwa się pewne stanowisko wewnętrzne politycznego Zachodu. Omawiane są sprawy związane z innymi organizacjami, np. G7 czy ONZ. Pojawiają się również odniesienia do prac unijnych. To daje bardzo dobry ogląd na barometr sytuacji na świecie, jak również spojrzenie na relacje wewnątrz świata zachodniego. Można też zaobserwować, jak używane są twarde i miękkie instrumenty w relacjach międzynarodowych – takie jak siła wojskowa, wizerunek czy komunikacja”.

Zapisz się do newslettera